  • BUK754R0-55B,127
BUK754R0-55B,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK754R0-55B,127
HK JDW NO:
554-BUK754R0-55B,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK754R0-55B,127
Description:
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK754R0-55B,127
    Select All
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    75A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.004Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    774A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    1200 mJ
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6776pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    86nC @ 10V
  • Rise Time
    51ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    41 ns
  • Turn-Off Delay Time
    71 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    193A