  • BUK7Y3R0-40HX
BUK7Y3R0-40HX
advertisement
Manufacturer No:
BUK7Y3R0-40HX
HK JDW NO:
554-BUK7Y3R0-40HX
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK7Y3R0-40HX
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 3m Ω @ 25A, 10V +20V, -10V 5449pF @ 25V 59nC @ 10V 40V SC-100, SOT-669
Quantity:
In Stock : 5011
Step5Bar-code shipping tag
BUK7Y3R0-40HX
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    4
  • Power Dissipation-Max
    172W Ta
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.6V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5449pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    59nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    +20V, -10V