  • BWCS001610083N3H00
BWCS001610083N3H00
advertisement
Manufacturer No:
BWCS001610083N3H00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
HK JDW NO:
156-BWCS001610083N3H00
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
Quantity:
In Stock : 6163
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BWCS001610083N3H00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BWCS
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.040W 1.60mmx1.02mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    700mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    3.3nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    45mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    5.9GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    0.7A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm