  • BY229X-400HE3/45
BY229X-400HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
BY229X-400HE3/45
HK JDW NO:
884-BY229X-400HE3/45
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BY229X-400HE3/45
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 20A -40°C~150°C 10μA @ 400V Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BY229X-400HE3/45
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Recovery Time
    145 ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    ITO-220AC
  • Packaging
    Tube
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.85V @ 20A
  • Forward Current
    8A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    100A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    8A