  • BY500-600-E3/54
BY500-600-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
BY500-600-E3/54
HK JDW NO:
884-BY500-600-E3/54
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
BY500-600-E3/54
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 5A 125°C Max 10μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-201AD, Axial Through Hole
Quantity:
In Stock : 16543
Step5Bar-code shipping tag
BY500-600-E3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BY500-600
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    5A
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Max Surge Current
    200A
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.35V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    200 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    28pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A