  • BYM07-50-E3/83
BYM07-50-E3/83
advertisement
Manufacturer No:
BYM07-50-E3/83
HK JDW NO:
884-BYM07-50-E3/83
Datasheet:
BYM07-50-E3/83
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 500mA -65°C~175°C 5μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AA (Glass) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYM07-50-E3/83
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 500mA
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    10A
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    500mA
    50V
  • Capacitance @ Vr, F
    7pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    10A
  • Reverse Voltage
    50V
  • Recovery Time
    50 ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY; FREE WHEELING DIODE
  • Base Part Number
    BYM07-50
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)