  • BYM13-60HE3/97
BYM13-60HE3/97
advertisement
Manufacturer No:
BYM13-60HE3/97
HK JDW NO:
884-BYM13-60HE3/97
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
BYM13-60HE3/97
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 1A -55°C~150°C 500μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AB, MELF Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYM13-60HE3/97
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS, FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYM13-60
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Capacitance @ Vr, F
    80pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A