  • BYQ28EB-200HE3/81
BYQ28EB-200HE3/81
advertisement
Manufacturer No:
BYQ28EB-200HE3/81
HK JDW NO:
884-BYQ28EB-200HE3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BYQ28EB-200HE3/81
Step5Bar-code shipping tag
BYQ28EB-200HE3/81
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    5A
    25 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    55A