  • BYQ30E-200,127
BYQ30E-200,127
advertisement
Manufacturer No:
BYQ30E-200,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BYQ30E-200,127
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYQ30E-200,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BYQ30E-200
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    25ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V