  • BYS459B-1500E3/81
BYS459B-1500E3/81
advertisement
Manufacturer No:
BYS459B-1500E3/81
HK JDW NO:
884-BYS459B-1500E3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BYS459B-1500E3/81
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 6.5A -55°C~150°C 250μA @ 1500V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYS459B-1500E3/81
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263AB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    BYS459-1500
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 1500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 6.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    130A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6.5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.5kV
  • Average Rectified Current
    6.5A
  • Reverse Recovery Time
    350 ns
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Reverse Voltage
    1.5kV