  • BYT03-400RL
BYT03-400RL
advertisement
Manufacturer No:
BYT03-400RL
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYT03-400RL
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
BYT03-400RL
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 3A 150°C Max 20μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-201AD, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYT03-400RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 400V
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 3A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    60A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    55 ns
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Recovery Time
    55 ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Technology
    SCHOTTKY
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    3A