  • BYT12PI-1000
BYT12PI-1000
advertisement
Manufacturer No:
BYT12PI-1000
HK JDW NO:
761-BYT12PI-1000
Package:
TO-220-2 Isolated Tab
Datasheet:
BYT12PI-1000
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.9V @ 12A -40°C~150°C 50μA @ 1000V 2-Termination Bulk TO-220-2 Isolated Tab Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYT12PI-1000
  • Package / Case
    TO-220-2 Isolated Tab
  • Number of Pins
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    25A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYT12
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1000V
  • Output Current
    25A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.9V @ 12A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Forward Voltage
    1.9V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    12A
  • Reverse Recovery Time
    155 ns
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    75A