  • BYT28B-400HE3/81
BYT28B-400HE3/81
advertisement
Manufacturer No:
BYT28B-400HE3/81
HK JDW NO:
884-BYT28B-400HE3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BYT28B-400HE3/81
Step5Bar-code shipping tag
BYT28B-400HE3/81
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BYT28-400
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    60A
  • Output Current-Max
    5A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    5A
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A
  • Reverse Voltage
    400V