  • BYT30PI-1000
BYT30PI-1000
advertisement
Manufacturer No:
BYT30PI-1000
HK JDW NO:
761-BYT30PI-1000
Package:
DOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
Datasheet:
BYT30PI-1000
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.9V @ 30A -40°C~150°C 100μA @ 1000V 2-Termination Bulk DOP3I-2 Insulated (Straight Leads) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYT30PI-1000
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    70A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYT30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    60W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Output Current
    30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.9V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    165 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    200A