  • BYT60P-1000
BYT60P-1000
advertisement
Manufacturer No:
BYT60P-1000
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYT60P-1000
Package:
SOD-93-2
Datasheet:
BYT60P-1000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYT60P-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SOD-93-2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    60A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYT60
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Output Current
    60A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.9V @ 60A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    400A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    170 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Reverse Voltage
    1kV