  • BYV29B-300HE3/81
BYV29B-300HE3/81
advertisement
Manufacturer No:
BYV29B-300HE3/81
HK JDW NO:
884-BYV29B-300HE3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BYV29B-300HE3/81
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 8A -40°C~150°C 10μA @ 300V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BYV29B-300HE3/81
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYV29-300
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    110A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    110A
  • Reverse Voltage
    300V