  • BYV29B-600,118
BYV29B-600,118
advertisement
Manufacturer No:
BYV29B-600,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BYV29B-600,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYV29B-600,118
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BYV29-600
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    9A
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    77A