  • BYV32-150HE3/45
BYV32-150HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
BYV32-150HE3/45
HK JDW NO:
884-BYV32-150HE3/45
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BYV32-150HE3/45
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 18A 150V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BYV32-150HE3/45
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    BYV32-150
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 20A
  • Forward Current
    18A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Output Current-Max
    9A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    18A
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Reverse Voltage
    150V