  • BYW51-200
BYW51-200
advertisement
Manufacturer No:
BYW51-200
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BYW51-200
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BYW51-200
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BYW51-200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BYW51-200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    20A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BYW51
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 8A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    100A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    15μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Reverse Voltage
    200V