  • BZD27C18PWH
BZD27C18PWH
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C18PWH
HK JDW NO:
799-BZD27C18PWH
Package:
SOD-123W
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 1μA @ 13V -55°C~175°C TJ 2 Terminations ZENER SOD-123W
Quantity:
In Stock : 45875
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C18PWH
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 13V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    25mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%