  • BZD27C20P-E3-08
BZD27C20P-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C20P-E3-08
HK JDW NO:
884-BZD27C20P-E3-08
Datasheet:
BZD27C20P-E3-08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C20P-E3-08
    Select All
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Breakdown Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • ESD Protection
    Yes
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    800mW