  • BZD27C22P-M-18
BZD27C22P-M-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C22P-M-18
HK JDW NO:
884-BZD27C22P-M-18
Package:
DO-219AB
Datasheet:
BZD27C22P-M-18
Description:
ZENER DIODE 15Ohm 22V 1μA @ 16V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations ZENER DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C22P-M-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    15Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 16V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5.67%
  • Working Test Current
    25mA