  • BZD27C24P-M3-18
BZD27C24P-M3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C24P-M3-18
HK JDW NO:
884-BZD27C24P-M3-18
Datasheet:
BZD27C24P-M3-18
Description:
ZENER DIODE 15Ohm 24V 1μA @ 18V -65°C~175°C 800mW DO-219AB
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C24P-M3-18
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-219AB
  • Weight
    15mg
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C-M
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    15Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 18V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    24V
  • Breakdown Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    25mA