  • BZD27C5V6P-HE3-18
BZD27C5V6P-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZD27C5V6P-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZD27C5V6P-HE3-18
Datasheet:
BZD27C5V6P-HE3-18
Description:
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZD27C5V6P-HE3-18
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Breakdown Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Working Test Current
    100mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    15mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZD27C
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    800mW