  • BZG05C56-HM3-18
BZG05C56-HM3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C56-HM3-18
HK JDW NO:
884-BZG05C56-HM3-18
Datasheet:
BZG05C56-HM3-18
Description:
120Ohms ±7.14% 500nA @ 43V 150°C TJ DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C56-HM3-18
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, BZG05C-M
  • Tolerance
    ±7.14%
  • Part Status
    Active
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 43V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.25W
  • Impedance-Max
    120Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V