  • BZG05C5V1-HE3-TR3
BZG05C5V1-HE3-TR3
advertisement
Manufacturer No:
BZG05C5V1-HE3-TR3
HK JDW NO:
884-BZG05C5V1-HE3-TR3
Datasheet:
BZG05C5V1-HE3-TR3
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 5.1V 1μA @ 1.5V 150°C 1.25W 2 Terminations ZENER DO-214AC, SMA
Step5Bar-code shipping tag
BZG05C5V1-HE3-TR3
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Working Test Current
    45mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    1.25W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 1.5V