  • BZM55C6V8-TR
BZM55C6V8-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZM55C6V8-TR
HK JDW NO:
884-BZM55C6V8-TR
Datasheet:
BZM55C6V8-TR
Description:
ZENER DIODE 150Ohm 6.8V 100nA @ 3V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER 2-SMD, No Lead
Quantity:
In Stock : 1386
Step5Bar-code shipping tag
BZM55C6V8-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2013
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    8Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 3V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    150Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Breakdown Voltage
    7.2V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2mm