  • BZS55C7V5 RXG
BZS55C7V5 RXG
advertisement
Manufacturer No:
BZS55C7V5 RXG
HK JDW NO:
799-BZS55C7V5 RXG
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
BZS55C7V5 RXG
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±5% 100nA @ 5V -55°C~150°C TJ 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
BZS55C7V5 RXG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V