  • BZT52B27-G3-08
BZT52B27-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B27-G3-08
HK JDW NO:
884-BZT52B27-G3-08
Datasheet:
BZT52B27-G3-08
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±2% 27V 100nA @ 20V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B27-G3-08
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    30Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 20V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    1.85%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    12mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    410mW