  • BZT52B3V3-G3-18
BZT52B3V3-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B3V3-G3-18
HK JDW NO:
884-BZT52B3V3-G3-18
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52B3V3-G3-18
Purchasing and Inquiry
BZT52B3V3-G3-18 Overview
2.12% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2.12%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.The design is highly flexible due to the zener current of 109mA.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.
BZT52B3V3-G3-18 Features
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 109mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52B3V3-G3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B3V3-G3-18
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    80Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    2.12%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    109mA