  • BZT52B51-G3-18
BZT52B51-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B51-G3-18
HK JDW NO:
884-BZT52B51-G3-18
Datasheet:
BZT52B51-G3-18
Purchasing and Inquiry
BZT52B51-G3-18 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 38V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 6mA zener current.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.
BZT52B51-G3-18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 38V
100nA @ 38V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 6mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52B51-G3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B51-G3-18
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    70Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 38V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    51V
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    1.96%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    6mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    410mW