  • BZT52C12-G3-08
BZT52C12-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C12-G3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C12-G3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C12-G3-08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C12-G3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Weight
    10.290877mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 9V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5.39%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    28mA