  • BZT52C13-G3-18
BZT52C13-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C13-G3-18
HK JDW NO:
884-BZT52C13-G3-18
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C13-G3-18
Description:
ZENER DIODE 9Ohm ±5% 13V 100nA @ 10V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C13-G3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Weight
    10.290877mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    9Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    9Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    6.42%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    25mA