  • BZT52C15-G3-08
BZT52C15-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C15-G3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C15-G3-08
Datasheet:
BZT52C15-G3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52C15-G3-08 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 11V.A voltage of 6.12% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage currents can reach 100nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 23mA.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.
BZT52C15-G3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 23mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52C15-G3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C15-G3-08
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    410mW
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    11Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 11V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Impedance-Max
    11Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    6.12%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    23mA