  • BZT52C27T-TP
BZT52C27T-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C27T-TP
HK JDW NO:
543-BZT52C27T-TP
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C27T-TP
Purchasing and Inquiry
BZT52C27T-TP Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 18.9V is required to supply this electrical device.7.04% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 7.04%.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V.Setting the working test voltage to 2mA will allow this device to operate.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZT52C27T-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 18.9V
100nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZT52C27T-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co BZT52C27T-TP applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C27T-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C27
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    100mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Voltage Tol-Max
    7.04%
  • Working Test Current
    2mA
  • Dynamic Impedance-Max
    80Ohm