  • BZT52C2V7K RKG
BZT52C2V7K RKG
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C2V7K RKG
HK JDW NO:
799-BZT52C2V7K RKG
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C2V7K RKG
Description:
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD523F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C2V7K RKG
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1V
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA