  • BZT52C3V3-G3-18
BZT52C3V3-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C3V3-G3-18
HK JDW NO:
884-BZT52C3V3-G3-18
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C3V3-G3-18
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 3.3V -55°C~150°C 410mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C3V3-G3-18
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Weight
    10.290877mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    ZENER DIODE
  • Power Dissipation
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.06%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    109mA