  • BZT52C3V3LP-TP
BZT52C3V3LP-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C3V3LP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-BZT52C3V3LP-TP
Package:
SOD-882
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±6.06% 5μA @ 1V -65°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER SOD-882
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C3V3LP-TP
  • Package / Case
    SOD-882
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6.06%
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    100mW
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.3V
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    95Ohm