  • BZT52C56S RRG
BZT52C56S RRG
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C56S RRG
HK JDW NO:
799-BZT52C56S RRG
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZT52C56S RRG
Purchasing and Inquiry
BZT52C56S RRG Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 45nA @ 39.2V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V volts.1V @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52C56S RRG Features
reverse leakage current of 45nA @ 39.2V
45nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
BZT52C56S RRG Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C56S RRG
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Supplier Device Package
    SOD-323F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    45nA @ 39.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    200Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V