  • BZT52C5V1S RRG
BZT52C5V1S RRG
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C5V1S RRG
HK JDW NO:
799-BZT52C5V1S RRG
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZT52C5V1S RRG
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 1.8μA @ 2V -55°C~175°C TJ SC-90, SOD-323F
Quantity:
In Stock : 1217
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C5V1S RRG
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.8μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V