  • BZT52C7V5-HE3-08
BZT52C7V5-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C7V5-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C7V5-HE3-08
Datasheet:
BZT52C7V5-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52C7V5-HE3-08 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 5V.Voltage (Tol) 6.04% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Design flexibility is enhanced by its zener current of 44mA.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.
BZT52C7V5-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 5V
100nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 44mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52C7V5-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C7V5-HE3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    SOD-123
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    6.04%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    44mA