  • BZT52H-B30,115
BZT52H-B30,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-B30,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52H-B30,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-B30,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-B30,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 21V.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 30V during operation.This device must be operated with the working test voltage set to 2mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52H-B30,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 21V
50nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZT52H-B30,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-B30,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-B30,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 21V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    30V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    30V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    2mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA