  • BZT52H-C13,115
BZT52H-C13,115
advertisement
Manufacturer No:
BZT52H-C13,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZT52H-C13,115
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52H-C13,115
Purchasing and Inquiry
BZT52H-C13,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 6.42% is set.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52H-C13,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52H-C13,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZT52H-C13,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52H-C13,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    BZT52H-C13
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Power Dissipation-Max
    0.375W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    375mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    13.25V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V
  • Voltage Tol-Max
    6.42%
  • Working Test Current
    5mA