  • BZT55B20-GS08
BZT55B20-GS08
advertisement
Manufacturer No:
BZT55B20-GS08
HK JDW NO:
884-BZT55B20-GS08
Datasheet:
BZT55B20-GS08
Description:
Zener Diodes 20 Volt 0.5W 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT55B20-GS08
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%