  • BZT585B3V6T-7
BZT585B3V6T-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT585B3V6T-7
HK JDW NO:
233-BZT585B3V6T-7
Datasheet:
BZT585B3V6T-7
Purchasing and Inquiry
BZT585B3V6T-7 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.Voltage (Tol) is limited to 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 5μA.
BZT585B3V6T-7 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA
BZT585B3V6T-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT585B3V6T-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT585B3V6T-7
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    992.233309μg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZT585B3V6
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA