  • BZT585B5V6T-7
BZT585B5V6T-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT585B5V6T-7
HK JDW NO:
233-BZT585B5V6T-7
Datasheet:
BZT585B5V6T-7
Purchasing and Inquiry
BZT585B5V6T-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 2V.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 5.6V.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.1.1V @ 100mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.A peak reverse voltage of 1μA is recommended for this device to function fully.
BZT585B5V6T-7 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA
BZT585B5V6T-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT585B5V6T-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT585B5V6T-7
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SOD-523
  • Weight
    992.233309μg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Base Part Number
    BZT585B5V6
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    350mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA