  • BZT585B6V2TQ-7
BZT585B6V2TQ-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT585B6V2TQ-7
HK JDW NO:
233-BZT585B6V2TQ-7
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 3μA @ 4V -65°C~150°C TJ SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
BZT585B6V2TQ-7
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V