  • BZV55-C16,135
BZV55-C16,135
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-C16,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-C16,135
Datasheet:
BZV55-C16,135
Purchasing and Inquiry
BZV55-C16,135 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 11.2V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 16V.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZV55-C16,135 Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZV55-C16,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-C16,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-C16,135
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZV55C16
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 11.2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Zener Voltage
    16.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%