  • BZV55-C5V1,115
BZV55-C5V1,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-C5V1,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-C5V1,115
Datasheet:
BZV55-C5V1,115
Purchasing and Inquiry
BZV55-C5V1,115 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 2μA @ 2V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZV55-C5V1,115 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV55-C5V1,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-C5V1,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-C5V1,115
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZV55C5V1
  • Pin Count
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA