  • BZV55-C7V5,115
BZV55-C7V5,115
advertisement
Manufacturer No:
BZV55-C7V5,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZV55-C7V5,115
Datasheet:
BZV55-C7V5,115
Purchasing and Inquiry
BZV55-C7V5,115 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 5V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5V.This device should be operated with a 5mA working test voltage.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZV55-C7V5,115 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZV55-C7V5,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZV55-C7V5,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZV55-C7V5,115
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZV55C7V5
  • Pin Count
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA